Zákaznický servisPo - Pá 7:30 - 15:30
Pod pojmem „plechová fasáda“ se řadě lidí vybaví nepříliš nápadité průmyslové budovy, které sice velmi dobře slouží svému účelu, ale z architektonického hlediska nejsou atraktivní. Jak to vypadá, když má plechová fasáda osobitý styl, ukazují realizace od Lindabu. Přední světový výrobce stavebních komponent dokáže s využitím systému LINDAB STAVBY budovu postavit a opláštit sendvičovými panely, trapézovými panely či fasádními kazetami tak, aby svým designem zaujala na první pohled. Svědčí o tom stavby od Lindabu z celého světa včetně České republiky.
Díky „děrování“ fasády lze dosáhnout řady různých působivých efektů. Otvory mohou mít jakýkoli tvar včetně kulatého či obdélníkového a mohou být umístěny symetricky či zcela náhodně. Na fasádu lze tímto perforovaným způsobem ztvárnit i celé obrazce – s využitím stejné technologie jako při tisku časopisů, kde jsou pixely determinovány velikostí otvoru. S přidáním zadního světla lze získat další dimenzi pro nasvícení budovy večer a v noci. Příkladem takové atraktivní budovy je Ystad Arena, veřejné lázně ve městě Ystad na jihu Švédska. Dánští architekti ze studia Henning Larsen pro ně navrhli řešení, které nebylo ve Švédsku použito nikdy předtím. Podstatou unikátního, jakoby „plovoucího“ podsvíceného fasádního systému jsou perforované a eloxované pláty hliníku, instalované ve vzdálenosti zhruba 400 mm od fasády. Fasáda má celkovou plochu zhruba 3 000 m2, je 12 m vysoká a vytváří efekt vzduchových bublin, vystupujících z vody – přesně v souladu s účelem, kterému budova slouží.
Existuje řada způsobů, jak naložit s ocelovým plechem, aby výsledek na fasádě vypadal působivě. Ocelový plech se například dá výborně ohýbat a proplétat, jak ukazuje realizace multifunkčního stadionu Cluj Arena v rumunské Kluži s 30 000 místy k sezení, na němž se odehrávají mezinárodní fotbalová utkání i koncerty hvězd světové hudby. Dechberoucí architektura vznikla díky inovativnímu řešení: plech byl doslova vpleten do konstrukce budovy, díky čemuž se vytvořil design s efektem vln, vzdouvajících se jako mořský příboj – a to jak na fasádě, tak i na střeše. Ocelová střecha Lindab se stojatou drážkou má celkovou plochu 20 000 m2. Fasáda je z hliníku a tvoří ji 5 000 m2 fasádních kazet plus 2 000 m2 perforovaných plechových pásů.
Dnes je možné mít na fasádě plech prakticky v jakémkoli barevném odstínu. Barvy mohou dát lesk nejen exkluzivním novým moderním budovám, ale povznést na lepší estetickou úroveň i stávající průmyslové nemovitosti či tovární haly. „S využitím barev u tradičních stavebních komponent, jako jsou sendvičové panely nebo fasádní kazety, lze dosáhnout velkého efektu, aniž by se výrazněji navýšil celkový rozpočet na celou stavbu. Svědčí o tom i realizace Lindabu v České republice: mj. sendvičové panely na fasádě nového sídla společnosti MS Praha ve Cvikově, na rekonstruovaném a rozšířeném autosalonu Škoda Auto Šídlo v Horoměřicích u Prahy či na výrobní hale v Zábřehu. Barevnými fasádními kazetami hraje například Dětský domov v Ústí nad Labem,” uvádí Petr Hynšt, technický manažer stavebních systémů společnosti Lindab s. r. o.
Zcela svébytný design fasády lze vytvořit pomocí webové aplikace Lindab Art Designer. Ta umožňuje zájemcům nadefinovat jimi vybraný vzhled fasády podle libovolného obrázku z jejich galerie. Pomocí této metody lze vytvářet na fasádě i složité motivy. Výsledný efekt je tvořený otvory různé velikosti a hustoty. Design výsledné fasády lze libovolně modifikovat; aplikace poté umožňuje exportovat výsledný design.