Často kladené dotazy

Jakou záruku poskytuje Lindab?
"Lindab je výrobce, který Vám garantuje nejširší rozsah plnění záruk. Pokud si vyberete z naší široké nabídky střešních krytin a příslušenství a zakoupíte náš výrobek, nemusíte se obávat složitého řešení reklamací v budoucnu. K vadě na našem výrobku a tudíž potřebě řešit reklamaci pravděpodobně vůbec nedojde. A pokud ano, pak Vás v tom nenecháme! Projevenou vadu odstraníme na své náklady buď výměnou, včetně demontáže původního a montáže nového materiálu, nebo provedením lokálního či celoplošného nátěru, dodáním barvy na provedení opravy nebo kompenzací prodejní ceny vadného komponentu. Délka záruky a rozsah plnění se odvíjejí od zvolené povrchové úpravy a období ve kterém se vada projeví. Kompletní informace o zárukách Lindab najdete v sekci Záruky. "

Proč bych si měl vybrat zrovna plechovou krytinu?
"Především pro její nízkou hmotnost, díky které ušetříte na dimenzi krovu. Dále pro to, že plechovou krytinu můžete použít ne střechy s velmi nízkým sklonem. Plechové krytiny jsou nenasákavé, mrazuvzdorné a velmi odolné povětrnostním vlivům. V neposlední řadě se snadno a rychle montují."

Kde se krytiny a ostatní komponenty vyrábí a z čeho?
"Materiál na krytiny Lindab je původem ze Švédska. Jedná se o ocelový plech konstrukční jakosti S250GD. Výroba samotných krytin z tohoto materiálu, tedy profilování do zvoleného tvaru probíhá ve výrobním závodě Lindab v Hustopečích u Brna. Legendární okapový systém Lindab se vyrábí ve Švédsku a v Maďarsku."

Jak a kdy se nanáší povrchové úpravy a z čeho se skládají?
"Krytiny Lindab se vyrábí z již předlakovaných svitků, které jsou oboustranně pozinkovány 275g/m². Vrchní vrstva je pak opatřena ochrannou barevnou vrstvou dle požadavku na druh povrchové úpravy, spodní strana se základním ochranným povrchem. Okapové prvky se vyrábí také z materiálu oboustranně pozinkovaného 275g/m² a oboustranně lakovaného a opatřeného povrchem nejvyšší kvality - Elite."

Jakou barvu střešní krytiny bych si měl/a zvolit?
"Pokud nestanovuje, neomezuje Regulační plán obce nebo se na budovu nevztahuje žádný způsob ochrany, je výběr barvy na svém vlastním uvážení. Široký barevný sortiment umožňuje sladit střechu s okapy, okenními rámy, fasádou a dalšími stavebními prvky, nebo s okolní zástavbou. U profilovaných krytin imitace tašek jsou nejoblíbenější barvy hnědá a cihlově červená, u falcovaných krytin nyní udávají tón odstíny šedé - moderní břidlicově šedá – antracit a tmavě šedá."

Kdy je nejvhodnější začít s realizací pokládky nové střechy?
"Montáž střechy díky své jednoduchosti a rychlosti může probíhat, kdykoli během roku. Materiál Lindab Seamline na falcované krytiny je možné zpracovávat do -15st, máte-li mrazuodolného montážníka."

Jaký je minimální sklon střechy, na který lze ještě ocelové krytiny pokládat?
"Minimální sklon závisí na typu krytiny. U falcované krytiny, v případě jednoduché střechy bez prostupů, lze jít až na minimální skon 5°. U profilované krytiny ve tvaru skládaných tašek je doporučovaný minimální sklon 14°."

Jsou plechové krytiny hlučné?
"U většiny obytných podkroví je hlučnost krytiny řešena skladbou střechy a správnou izolací. V případě obytného podkroví je tedy střecha odhlučněna a obávané bubnování dešťových kapek uslyšíte spíše z okenních parapetů, než ze střechy."

Jaká je hmotnost plechové střešní krytiny?
"<p>Hmotnost krytiny je cca 5 kg na m&sup2; při tl. 0,5 mm, což představuje zhruba desetinu v&aacute;hy skl&aacute;dan&eacute; krytiny. D&iacute;ky tomu u&scaron;etř&iacute;te na dimenzi krovu, často nemal&eacute; prostředky.</p>"

Kolik šroubů je potřeba na přichycení krytiny?
"V našich montážních návodech i při konzultacích doporučujeme na základě bohatých zkušeností a mnoha testů cca 7ks šroubů na 1 m²."

Jaká je těsnost a trvanlivost šroubů a jak často je třeba měnit?
"Součástí střešního příslušenství pro krytiny Lindab jsou velmi kvalitní šrouby, opatřené stejně kvalitní EPDM podložkou. Při správném provedení montáže je šroub vzduchotěsný, tudíž nehrozí riziko zatečení. Dobrou zprávou je, že se šrouby za celou životnost střechy nevyměňují ani nedotahují – není k tomu žádný důvod."

Je potřeba nějaké folie pod falcovku / Click?
"Pod falcovanou krytinu není potřeba pokládat folie, dokonce to není žádoucí, resp. je to zbytečné. Folie mezi podkladem a krytinou neplní žádnou užitnou funkci, spíše více škodí. Při použití klasické difuzní folie dochází k zadržování vzniklého kondenzátu mezi spodní stranou krytiny a folií, což krytině škodí, při použití folie s nakašírovanou strukturovanou rohoží zase dochází k nechtěným deformacím krytiny."

Jsou vhodné OSB desky jako podklad pod falcovku / Click?
"OSB desky vhodné nejsou. OSB desky jsou vyráběny jako voděodolné, což zabraňuje vsakování případného kondenzátu na spodní straně krytiny, který tudíž nemůže být odvětrán a jak krytina, tak podklad touto vlhkostí trpí. Nejvhodnějším materiálem pro bednění je dřevo, jakožto přírodní materiál. Dřevo případnou vlhkost nasákne a vzduch proudící odvětrávanou mezerou vespod bednění dřevo vysuší. Tento koloběh dřevu v žádném případě neškodí, pokud je skladba provedena správně a dřevo má možnost se vlhkosti zbavit."

Jste schopni dodat krytinu na míru i se šikmými řezy?
"Bohužel ne, pásy krytiny jsou dodávány pouze s kolmými řezy."

Provádíte také montáž?
"Lindab přímo montáž neprovádí, ale naši obchodní zástupci pro jednotlivé regiony mohou doporučit některé z našich ověřených a vyškolených montážních firem. Vyškolené firmy se navíc mohou prokázat certifikátem o absolvování školení, což je pro zákazníky určitým vodítkem, že svou střechu svěřují skutečným profesionálům."

Jaké nástroje jsou potřeba pro montáž krytiny, čím mohu krytinu zakrátit, jsou nějaká omezení?
"K montáži krytin Lindab potřebujete nůžky na plech, ruční nebo elektrické, utahovák, či aku vrtačku, plastovou paličku, odlamovací nůž, metr a ochranné pomůcky. Za omezení můžeme považovat zákaz řezání úhlovou bruskou. Při řezu se krytiny zahřívá a v místech řezu pak dochází k poškození povrchu krytiny. Navíc během řezání bruskou odlétají malé částečky materiálu, které se zataví do povrchu krytiny, časem korodují a zkracují tak životnost krytiny."

Půjčujete nářadí pro montáž střechy svépomocí (např. elektrické nůžky na plech, utahovák…)?
"Toto nářadí nepůjčujeme a doporučili bychom se obrátit na profesionály, kteří potřebné nářadí mají a krytinu namontují odborně. Rozhodně nedoporučujeme montáž krytin svépomocí bez potřebného nářadí a zkušeností. Naopak montáž okapových systémů je velmi snadná a může ji provádět s úspěchem každý zručný kutil."

Čím mohu dotěsnit spoje (např. při podélném napojení pásů), jsou nějaká omezení?
"Doporučujeme použít námi nabízený tmel Novaplast (tech. list k dispozici). Naopak nedoporučujeme používat tmely na bázi silikonu, které jsou agresivní vůči kovům, nedisponují potřebnou přilnavostí a trvalou plasticitou. Tmel Novaplast disponuje mimořádnou přilnavostí a to i na mokrý podklad, nevyvolává korozi, je povětrnostně i UV odolný a natíratelný mnoha typy nátěrových látek."

Jaké jsou lhůty pro dodání materiálu?
"Lhůty pro dodání se liší dle druhu a množství objednaného materiálu. Obvykle se jedná o 10-20 pracovních dnů."

Jak je to s dopravou?
"Vaši střechu na míru Vám dovezeme až na stavbu a složíme autem s hydraulickou rukou. Ceny dopravy se liší v závislosti na objemu zakázky a vzdálenosti. U množství krytiny nad 100m² je doprava zdarma. Ostatní ceny dopravy Vám sdělí pracovníci oddělení odbytu dle Vaší konkrétní zakázky."